بوتاکس یا تزریق ژل؛ هر آن چیزی که قبل از انجام آن‌ها باید بدانید

بسیاری از سلبریتی‌هایی که می‌شناسیم مانند جنیفر لوپز صورت خود را بوتاکس می‌کنند که چین و چروک‌های صورت‌شان را از بین ببرند، برخی از زنان بازیگر هالیوود نیز به تزریق ژل روی آورده‌اند. درست است فرآیند هر دو تقریبا به یک شکل است، اما در واقعیت با هم بسیار فرق دارند. در این مقاله می‌خواهیم هر آن چیزی که قبل از انجام این دو عمل باید بدانید برایتان شرح دهیم.

آیا شبیه هم هستند؟ در واقعیت بسیار متفاوت‌اند

تفاوت بین بوتاکس و تزریق ژل همیشه کمی نامفهوم بوده است. پس اگر آماده‌اید که عمل تزریق را انجام دهید، شاید در انتخاب بهترین عمل یعنی بوتاکس یا تزریق ژل، سردرگم باشید. با این تفاسیر ما با بهترین دکترها در این زمینه صحبت کرده‌ایم تا تفاوت بین این دو را بفهمیم و سوالات متداول قبل از انجام عمل را از آن‌ها بپرسیم.

بوتاکس چیست و چگونه عمل می‌کند؟

بوتاکس نام کوتاه شده‌ی سم بوتولینوم است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. دکتر دیوید جک توضیح می‌دهد: به آن سم می‌گویند، چون در مقادیر بالا در بدن به عنوان یک نوروتوکسین عمل می‌کند و جلوی برخی عملکردهای عصبی را می‌گیرد. در مصارف پزشکی، این سم ضعیف شده‌ی، سم اصلی است که در دوز پایین در محل‌های معین تزریق می‌شود تا جلوی عملکرد برخی عصب‌ها را بگیرد، برای مثال جلوگیری از عملکرد یک ماهیچه‌ی کوچک در چشم، دوبینی و لوچ بودن یا تزریق در مثانه‌های بیش از حد فعال.
در زیبایی‌شناسی و عمل‌های زیبایی، می‌توان سم بوتولینوم را مستقیم در عضلات کوچک چهره تزریق کرد تا تنش عضلانی روی پوست را در جایی که به دلیل کهولت سن چین و چروک ایجاد می‌شود را آرام کند. از جمله استفاده‌های دیگر بوتاکس خوب است بدانید می‌توان با بوتاکس افتادگی ماهیچه‌ها، برای مثال ماهیچه‌ی گردن را برطرف کرد و عمل لیفتینگ را با آن انجام داد. بدین ترتیب، می‌توان از بوتاکس برای انسداد غدد عرق نیز استفاده کرد، بنابراین می‌تواند برای درمان تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز) نیز استفاده شود. شاید باورتان نشود اما با تزریق بوتاکس در چند نقطه‌ی سر، می‌توان میگرن را هم درمان کرد.

تزریق بوتاکس
این عکس 10 روز پس از تزریق بوتاکس دیسپورت در پیشانی گرفته شده

چه چیزهایی را باید قبل از درمان از مشاور بپرسید؟

وقتی که می‌خواهید هر درمانی را انجام دهید، بسیار مهم است که زیر دستان دکترتان احساس امنیت و راحتی کنید، اصلا نگران پرسیدن سوال نباشید و هر سوالی دارید را بپرسید تا مطمئن شوید که درمان امن و خوب انجام می‌شود.
دکتر جک می‌گوید: من همیشه می‌گویم کیفیت دکترتان را بسنجید و از او سوال کنید که چند وقت می‌شود که این عمل و درمان را انجام می‌دهد. مورد دیگری که باید از آن مطمئن شوید کیفیت مواد استفاده شده است. اطمینان پیدا کنید که مواد استفاده شده از یک برند معتبر باشد.
چه بوتاکس بوتاکس شما برای اهداف آرایشی و زیبایی باشد، چه اهداف درمانی، این انتخاب باید براساس تجربه و خواسته‌های خودتان و تصمیم مشترک بین دکتر-بیمار باشد. اگر احساس کردید که دکتر یا شخصی، شما را مجبور به درمان می‌کند، باید چند قدم عقب بروید و با خود فکر کنید آیا این درمان برای من مناسب است؟

هزینه‌ی بوتاکس چقدر است؟

جواب این سوال بستگی به نوع موادی که برای بوتاکس مصرف می‌شود و میزان تزریق دارد. متخصصین زیبایی که مدرک پزشکی ندارند، می‌توانند شما را با مواد نامرغوب و قیمت‌های پایین‌تر درمان کنند، اما اگر چیزی اشتباه پیش برود می‌تواند منجر به موقعیت‌های خطرناکی شود.

فیلر (تزریق ژل) چیست و چگونه عمل می‌کند؟

پرکننده‌های پوستی گروهی از محصولات پزشکی تزریقی هستند که برای افزودن حجم به بافت‌ها طراحی شده‌اند. انواع پرکننده‌ها، مانند پرکننده‌های اسید هیالورونیک (رایج ترین نوع)، پرکننده‌های محرک کلاژن (مانند اسکالپترا) و پرکننده‎های دائمی (مانند سیلیکون، که دیگر در انگلستان فروخته نمی‌شود) وجود دارند. تزریق چربی نیز می‌تواند یک نوع عمل فیلر به حساب بیاید.
به طور کلی، پرکننده‌ها را می‌توان در مناطقی تزریق کرد که بتوان حجم از دست رفته را جایگزین کرد و باعث احیای پوست شود. پرکننده‌ها و فرم‌های مختلفی برای استفاده در مناطق مختلف وجود دارند، و این تکنولوژی و درمان به سرعت در حال پیشرفت است.

چه چیزهایی را باید قبل از درمان از مشاور بپرسید؟

سوال اصلی که باید بپرسید مربوط به مدارک و تجربه دکتران یا متخصصین است. با توجه به حجم نارضایتی‌ها و مشکلات که از متخصصان بی‌تجربه (که اغلب آن‌ها پزشک نیستند) می‌بینیم، مهم است که پزشک خود را از نظر پزشکی واجد شرایط بدانید و او توانایی تزریق هیالورونیک برای از بین بردن هر فیلری -در صورت وجود انسداد عروقی- را داشته باشد.

دکتر لیلا فرد
دکتر لیلا فرد در حال ویزیت یکی از مراجعین در مرکز زیبایی

هزینه‌ی فیلر چقدر است؟

مانند بوتاکس، قیمت پرکننده‌های پوستی بسیار متفاوت از هم هستند. با توجه به مقدار مواد مصرفی و سطح درمان، قیمت‌ها تغییر می‌کنند اما همیشه در نظر داشته باشید گر قیمت بسیار پایین‌ باشد باید به تجربه و مواد مصرفی آن‌ها شک کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *