نسبت طلایی چیست و چه تأثیری در زیبایی صورت دارد؟

تا به حال نام عدد فی یا نسبت طلایی به گوش‌تان خورده است؟ نسبت طلایی تأثیر مهمی در زیبایی چهره و متناسب بودن آن دارد. نسبتی که هر متخصص زیبایی باید با آن آشنا باشد و در کار خود مدنظر قرار دهد. در ادامه مطلب با دکتر لیلا فرد همراه باشید تا با راز و رمز عدد فی و نسبت طلایی آشنا شوید.

عدد فی چیست؟

عدد phi (یکی از حروف یونانی) یا همان نسبت طلایی که در ریاضی، با عدد فیبوناچی هم نسبت نزدیک دارد، حدود 1.618 است. این عدد را Divine Proportion هم می‌نامند، چون در طبیعت مصداق‌های فراوانی دارد.

چرا برقراری عدد فی مهم است؟

حال که با عدد فی آشنا شدیم، بگذارید بگوییم چرا این عدد و تناسب آن اهمیت دارد؟ عدد فی مهم است، چون هر جایی که بخواهیم تعادل، آرامش، زیبایی بصری، استحکام و قدرت حیات و زندگی را ببینیم، این نسبت ریاضی باید وجود داشته باشد. در طب زیبایی هم که تلفیقی از هنر، علم پزشکی، ریاضی و چهره‌شناسی است باید به برقراری عدد فی توجه کنیم تا چهره‌ای طبیعی، متناسب و زیبا داشته باشیم.

نمونه‌های عدد فی در جهان

عدد فی تنها یک نسبت انتزاعی نیست و مصادیق آن در جهان کاملا ملموس و مشخص است. در امواج پرقدرت دریاها و اقیانوس‌ها، در خلقت کهکشان‌ها و حتی در خلقت بدن انسان (آناتومی گوش و اجزای صورت) می‌توان این نسبت را مشاهده کرد. در تمام آثار باستانی دنیا، عدد فی و تابع فیبوناچی مصداق دارد. در اهرام مصر، در ساخت شهرها، در معماری مدرن، در عکاسی مدرن و هر جایی که قرار است هنر تأثیرگذار باشد، مثلا در عکاسی خبری و از همه جالب‌تر در طراحی لوگوی غول‌های معروف صنعت دنیا مثل شرکت اپل تأثیر نسبت طلایی به وضوح قابل مشاهده است.

نسبت طلایی در جهان
نسبت طلایی در محیط پیرامون ما و آثار شاخص جهان به وضوح دیده می‌شود.

این فرم حلزونی که در اغلب محاسبات عدد فی می‌بینیم، در واقع شکل دیگری از محاسبه نسبت طلایی است که به آن تابع فیبوناچی هم می‌گویند و مبدع آن ریاضیدان ایتالیایی بوده است.

دکتر لیلا فرد:

از طرفی نمونه‌هایی از مصداق‌های عدد فی را در نقاشی‌های دانشمند برجسته لئوناردو داوینچی می‌بینیم. اگرچه اغلب ما او را با نقاشی‌هایش می‌شناسیم، اما در واقع او ریاضیدان، منجم، پزشک و آناتومیست بسیار بزرگی بوده و علم و هنر مدرن وامدار اوست. پرتره‌ای که داوینچی از خودش کشیده هم مصداق وجود عدد طلایی فی است.

تأثیر عدد فی و نسبت طلایی در طب زیبایی

اندازه‌گیری‌‌های دقیق و دید زیبایی‌شناسی پزشک شما، در طب زیبایی یکی از ارکان مهم در تناسب و طبیعی ماندن چهره شماست.

دکتر لیلا فرد:
هدف ما در اقدامات جراحی پلاستیک و طب زیبایی نزدیک شدن به عدد فی و برقراری تابع فیبوناچی است، نه بر هم زدن آن.

اما متاسفانه بسیاری اوقات به جای برقراری عدد طلایی با اقدامات نامناسب آن را بر هم می‌زنیم.مثلا:

  • اغراق در بالا کشیدن ابرو: ابروهای‌مان را رو به بالا تتو می‌کنیم یا با بوتاکس نامرغوب و تزریق نادرست زیادی آن‌ها را بالا می‌کشیم.
  • اغراق در برجسته‌سازی لب‌ها: گاهی اصرار داریم لب‌هایمان را زیادی و غیرعادی برجسته کنیم. غافل از اینکه هم از نیمرخ اردکی دیده می‌شوند و هم تناسب چهره ما را بر هم می‌زنند.
  • اغراق در کوچک کردن بینی: گاهی هم با جراحی پلاستیک، بینی را زیادی کوچک و عروسکی می‌کنیم.
  • اغراق در برجسته‌سازی زاویه فکی: گاهی اصرار داریم چانه یا زاویه فکی را زیادی برجسته کنیم و فرم عادی صورت‌مان را به هم بزنیم.
  • اغراق در حالت چشم گربه‌ای: گاهی بدون دلیل علمی حالت چشم گربه‌ای را دوست داریم و یا دوست داریم لیفت شقیقه انجام دهیم تا چشم‌مان گربه‌ای شود.
  • کامپوزیت دندان غیراصولی: خیلی از ما فکر می‌کنیم چون مد شده باید دندان‌های‌مان را کامپوزیت کنیم. نتیجه‌اش (اگر علمی و اصولی نباشد) لبخند مصنوعی، دندان‌های درشت و زیادی سفید از آب درمی‌آید.
نسبت طلایی در طب زیبایی
نسبت طلایی در طب زیبایی

این را هم در خاطر داشته باشید که قرار نیست اجزای صورت همه‌ی ما مطابق عدد فی چیده شده باشند. مهم این است که اگر کار زیبایی انجام می‌دهید، آن کار توسط طبیب حاذق و مسلط به علم چهره‌شناسی انجام شود که لااقل از آن عدد و تناسب چهره دور نشوید و صورت‌تان عجیب و غیرعادی نشود.

دکتر لیلا فرد:
این را هم به خاطر داشته باشد که حتی کسانی که فکر می‌کنیم اجزای صورت‌شان منطبق بر عدد طلایی است، فقط به آن عدد نزدیکند. همین که صورت‌مان طبیعی باشد و شاخص‌های اصلی به عدد فی نزدیک باشد کافی است.

پس واقع‌بین باشیم:

  • کارهای عجیب و غریب روی صورت‌مان انجام ندهیم.
  • زیادی صورت‌مان را دستکاری نکنیم.
  • مراقب حفظ حالت طبیعی صورت‌مان باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *