آکنه صورت چیست و چطور درمان می‌شود؟

حتی اگر خودتان درگیر آکنه و جوش‌های فعال صورت نباشید، قطعا در اطرافیان‌تان چنین افرادی را می‌شناسید. برخلاف تصور بسیاری درمان آکنه‌ی صورت موقتی و ناپایدار نیست، بلکه از پروتکلی دقیق و حساب شده پیروی می‌کند. در ادامه با ما باشید تا با روند پروتکل درمانی آکنه و اصول علمی آن از دیدگاه دکتر لیلا فرد آشنا شوید.

آکنه چیست و چه انواعی دارد؟

حتما شما هم در دوره‌ای از زندگی‌تان با آکنه دست و پنجه نرم کرده‌اید. آکنه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است که حداقل ۸۰ درصد افراد در سراسر دنیا آن را تجربه کرده‌اند. اما آکنه دقیقا چیست و چرا به وجود می‌آید؟ آکنه زمانی شکل می‌گیرد که مو، غدد چربی و سلول‌های پوست در کنار هم جمع می‌شوند. باکتری موجود در محل تجمع موجب تورم می‌شود و بر اثر تجزیه‌ی این مواد انباشت شده جوش‌ ظاهر می‌گردد.  آکنه‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • انواع هورمونی
  • انواع غیرهورمونی

انواع آکنه‌های هورمونی چیست؟

جوش‌هایی که در دوران بلوغ و از سن 14 سالگی به بعد درگیر آن‌ها می‌شویم، گاهی منشا هورمونی دارند. گاهی ممکن است حتی عدد هورمون‌های ما در آزمایش خون طبیعی باشد اما ممکن است کیست تخمدان وجود داشته باشد. گاهی هم ممکن است علی‌رغم نامنظم بودن پریودها کیست تخمدان در سونوگرافی مشاهده نشود و آزمایش‌ها طبیعی باشد. بنابراین در آکنه‌های هورمونی یک سری پیچیدگی‌ها وجود دارد که لازم است پزشک متخخص زنان هم همکاری کنند.
گاهی اوقات اختلالات هورمون تیروئید در ایجاد آکنه دخیل است. تمامی مواردی که هورمونی هستند چه هورمون‌های تیروئید و چه هورمون‌های مربوط به سیکل‌های زنانه باید درمان شوند. در واقع پایه و اساس درمان این نوع آکنه‌ها، رفع اختلالات اولیه است. سپس در کنار رفع آن اختلال اولیه از درمان‌های موضعی، شوینده‌ها، کرم‌ها، میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ استفاده می‌شود.

انواع آکنه‌های غیرهورمونی چیست؟

آکنه‌هایی هم هستند که منشا هورمونی ندارند. علتش استرس، استفاده از کرم پودرها و مواد چرب و آفتاب گرفتن بیش از حد است. در این موارد معمولا درمان ساده‌تر است ولی مهم است که مراجع‌ با ما همکاری کند.

دکتر لیلا فرد:

خیلی وقت‌ها اصرار زیادی داریم که از کرم پودرهای چرب استفاده کنیم، یا مدام آفتاب بگیریم. گاها مراجعی را می‌بینیم که روی شستشو و تمیز نگه داشتن صورتش دقت نمی‌کند.

در مجموع آکنه‌ها چه هورمونی باشند و چه غیرهورمونی، پروتکل درمانی آن‌ها در سراسر دنیا ثابت و مشخص است.

آکنه‌ چطور درمان می‌شود؟

روش درمان آکنه‌های هورمونی‌: رفع اختلال هورمونی، استفاده از کرم‌ها، شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های مناسب در منزل به علاوه‌ی میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ و لیزر غیرتهاجمی از راه‌های درمانی این نوع از آکنه‌ها هستند. در ضمن اگر موهای زاید در صورت وجود داشته باشد، باید با لیزر مو آن‌ها را رفع کرد.
روش درمان آکنه‌های غیرهورمونی: درمان آکنه‌ی غیرهورمونی هم مشابه آکنه‌های هورمونی است، با این تفاوت که خوشبختانه در این موارد درگیر اختلالات هورمونی نیستیم. بنابراین روند درمان تا حدی ساده‌تر است.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr.Leila Fard | دكتر ليلا فرد (@drleilafard) on

لیزر موهای زاید چه ارتباطی با بهبود آکنه دارد؟

سیکل رویش و زایش پوست ما هر 28 روز تا 30 روز یکبار است که سلول‌های مرده فلس ماهی مانند و شاخی روی سطح پوست را می‌پوشاند. این سلول‌های مرده در ترکیب با چربی که از لایه‌ی زیرین پوست می‌آید، این لایه را به بستر مناسبی برای رشد آکنه و ایجاد جوش‌های التهابی تبدیل می‌کند.
دکتر لیلا فرد: به همین دلیل است که ما اصرار داریم میکرودرم ابریژن یا پاکسازی پوست به روش علمی را هر یک ماه یکبار انجام دهید.
لیزر موهای زائد این ویژگی را دارد که همزمان با از بین بردن فولیکول مو، غده‌ی چربی آن هم از بین خواهد رفت و بر اثر این اقدام ترشح چربی پوست کنترل می‌شود.

دکتر لیلا فرد:
بسیاری از شما عزیزان روی صورتتان پر از مو است. اگر ما لیزر مو انجام دهیم و فولیکول مو را با لیزر از بین ببریم، غده‌ی چربی هم به صورت همزمان از بین می‌رود. ترشح چربی پوست کنترل می‌شود و قاعدتا قدم‌های زیادی را در درمان آکنه جلو خواهیم رفت. خیلی از عزیزان تعجب می‌کنند وقتی می‌شنوند که برای درمان آکنه باید لیزر مو انجام دهند. دلیل علمی تأثیر این روش آن است که لیزر مو ترشح چربی پوست را هم کنترل می‌کند.

درمان جامع آکنه چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده، اگر بخواهیم روش درمانی آکنه را جمع‌بندی کنیم باید بگوییم مراقبت‌های منزل در درمان آکنه، پایه و اساس درمان است. از طرفی میکرودرم ابریژن برای برداشتن سلول‌های مرده و تمیز کردن پوست، لیزر مو (در صورت داشتن موی زاید)، میکرونیدلینگ و لیزر آکنه که جزء لیزرهای غیرتهاجمی است اقدامات بعدی در این روش درمانی محسوب می‌شوند. لیزرهای غیر تهاجمی قرمزی، تورم و پوسته‌ریزی ندارد. در کنار این‌ها اگر اختلال هورمونی وجود دارد باید آن را هم درمان کنید.

آیا میکرودرم ابریژن آکنه را بدتر می‌کند؟

بسیاری از مراجعان نگران این مساله هستند که میکرودرم ابیژن باعث بدتر شدن آکنه آن‌ها شود. در پاسخ به این عزیزان باید گفت که در 95 درصد موارد امکان ندارد با میکرودرم ابریژن آکنه بدتر شود. آن 5 درصد هم کسانی هستند که بعد از میکرودرم ابریژن از کرم پودرها یا مواد آرایشی استفاده کردند که باعث تحریک پوست شده است. پس اصلا نگران نباشید که میکرودرم ابرِیژن جوش‌های شما را بدتر یا پوست صورت شما را به آفتاب حساس‌تر کند. برعکس میکرودرم پوست شما را به سمت بهبودی می‌برد.

درمان لک جای جوش: قدم بعدی در درمان آکنه

بعد از درمان آکنه‌ی فعال، نوبت به قدم بعدی یعنی درمان عوارض آکنه مثل لک جای جوش و گودی جای جوش می‌رسد. یا اینکه مراجعانی هستند که مرحله‌ی آکنه فعال را پشت سر گذاشتند و با گودی یا لک جای جوش مراجعه می‌کنند. لک جای جوش را با لیزر غیرتهاجمی می‌توان بهبود داد، اما گودی جای جوش درمان سخت‌تری دارد. با لیزر Co2 فرکشنال یا با سابسیژن و پانچ می‌توان گودی جای جوش را هم بهبود بخشید. قطعا درمان لک با گودی جای جوش تفاوت دارد، اما هر دوی این‌ها قابل درمان هستند.

محصولاتی برای پیشگیری و درمان آکنه

پاک کننده بیودرمای در سبز را اغلب فقط به عنوان پاک کننده آرایشی می‌شناسند. در صورتی که یکی از پایه‌های درمان پوست چرب همین تونرهای پاک‌کننده هستند. چه آرایش داشته باشیم و چه نداشته باشیم لازم است که صورت را روزی دوبار (در صورتی داشتن پوست چرب) با استفاده از این تونر پاک کنیم. این تونر یکی از طبی‌ترین‌های دنیا برای درمان پوست چرب است. از درب قرمز آن برای مواقعی که پوست خیلی آلوده و چرب نیست و برای پاک کردن دور چشم هم می‌توان استفاده کرد.

محصولات مراقبت از پوست
محصولات بیودرما برای پیشگیری و درمان آکنه

دکتر لیلا فرد:
کرم‌های هیدرا، گلوبال و پور ریفاینر بیودرما هم جایگاه ویژه‌ای در نسخه‌های من دارند. علاوه بر برند بیودرما، برند یوریاژ، نوروا، و ایزدین هم لاین‌های عالی و بسیار مرغوب در درمان پوست چرب دارند. بیمارانی که برای درمان یا پیشگیری از آکنه به من مراجعه می‌کنند همیشه یکی از این برندها را در نسخه‌شان دارند و همه به لحاظ تأثیر در یک سطح قرار دارند.

اقدامات دیگری هم در کنار درمان‌های منزل برای رفع آکنه لازم و ضروری است. درمان‌های منزل به تنهایی کافی نیست و باید با میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ و لیزرهای غیرتهاجمی آکنه و لک جای جوش ترکیب شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *