راه‌های مقابله با افتادگی پوست از نگاه دکتر فرد

افتادگی صورت (پیری زودرس)، بارزترین نشانه‌ای است که با افزایش سن موجب نگرانی می‌شود. پوست صورت معمولا تا دهه‌ی دوم زندگی شفافیت و درخشندگی خاصی دارد، اما همزمان با افزایش سن و کاهش میزان کلاژن‌سازی پوست این شفافیت جای خود را به چین‌وچروک‌ها و اصطلاحا افتادگی صورت می‌دهد. اگر شما هم نگران از دست دادن درخشندگی پوست‌تان هستید و به دنبال راه‌های مقابله با آن می‌گردید، با ادامه‌ی این مطلب همراه باشید. در این مطلب، دکتر لیلا فرد به توضیح راهکارهای مقابله با افتادگی صورت می‌پردازد.

پرهیز از سیگار و انواع دخانیات و پرهیز از ورزش‌های بسیار سنگین و استفاده از وزنه‌های سنگین

این دو مورد به شدت روی بافت کلاژن الاستین پوست ما تأثیر می‌گذارند و قوام پوست را کم می‌کنند که منجر به افزایش افتادگی‌ها می‌شود.

 

ورزش سنگین و تاثیر آن روی پوست

پرهیز از رژیم‌های یویویی

اصطلاح رژیم‌های یویویی اصطلاحی علمی است. در واقع افرادی که مدام در حال افزایش یا کاهش وزن هستند کلاژن الاستین پوست‌شان را نابود می‌کنند. خانم‌هایی که تصمیم به کاهش وزن دارند، باید طبق نظر متخصص تغذیه وزن کم کنند و اگر بیش از 2 کیلوگرم در هر ماه کاهش وزن داشته باشند یا 500 گرم در هر هفته برای کلاژن الاستین پوست بسیار مضر است. معمولا تغییراتی که با کاهش وزن سریع‌تر از 2 کیلوگرم در ماه ایجاد می‌شود، برگشت‌ناپذیر هستند.

کاهش وزن شدید باعث افتادگی پوست می‌شود

پرهیز از سونا بخار و خشک

استفاده از سونا خشک و بخار بیش از 5 دقیقه در هر ماه برای سلامتی مضر است و به بافت پوست هم آسیب می‌رساند. بنابراین اگر نمی‌خواهید دچار افتادگی پوست زودهنگام شوید در استفاده از سونا خشک و بخار محتاط باشید.

سونای بخار و خشک مداوم روی پوست تاثیر منفی می‌گذارد

پرهیز از آفتاب گرفتن شدید و سولاریوم

آفتاب گرفتن‌های شدید و سولاریوم به شدت باعث تخریب کلاژن الاستین پوست و افتادگی صورت می‌شود. بنابراین قبل از انجام دادن این کار حتما با متخصص پوست خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند.

استرس شدید، بیخوابی و مشکلات تیروئید

کم‌کاری و پرکاری تیروئید بر روی پوست تأثیر زیادی می‌گذارد. کسانی که تا دیروقت بیدار می‌مانند یا خواب ناکافی دارند یا استرس زیاد دارند روی پوست و قوام پوست‌شان تأثیر می‌گذارد.

تأثیرات ژنتیکی

اگر در خانواده ژن پوستی خیلی خوبی نداریم و قوام پوستمان در بازه‌ی سنی زودتر از حد معمول کاهش پیدا می‌کند، باید بیشتر به دنبال پیشگیری از افتادگی‌ پوست صورت باشیم. برای مقابله با این افتادگی‌ها باید از روش‌های علمی مثل تزریق فیلر و بوتاکس کمک بگیریم و به شدت از عوامل مخرب که نام بردم پرهیز کنیم.

برای درمان افتادگی پوست چه باید کرد؟

همچون سایر روش‌های درمانی، برای حفظ کلاژن الاستین پوست پیشگیری همیشه بر درمان ارجح است. بنابراین برای شروع درمان، باید منتظر علائم بود. دکتر لیلا فرد در خصوص راه حل درمانی این مشکل چنین می‌گوید:

بسیاری از افراد از ما می‌پرسند که آیا برای ما زود نیست که بوتاکس را شروع کنیم؟ باید بگوییم که ما ابتدا به علائم نگاه می‌کنیم. همه‌ی اشخاص از سن 21 سالگی به بعد به صورت قانونی و علمی اجازه‌ی تزریق فیلر و بوتاکس را دارند. بنابراین برای پیشگیری از افتادگی‌های شدید پوستی چنانچه می‌بینید که به هر دلیلی که در این مطلب گفته شد در حال دچار شدن به خطوط چهره، افتادگی خط خنده، خطوط پیشانی، افتادگی کنار صورت و گودی و تیرگی دور چشم هستید باید سریعا این علائم را با درمان‌های مناسب برطرف کنید. در قدم اول باید یک برنامه‌ی زیبایی اختصاصی با مشورت پزشک خود داشته باشید و در قدم‌های علمی، تکنیکال و مناسب را با مواد مرغوب و متدهای به روز دنیا انجام دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *